Ako si vybrať detskú bežeckú obuv

Beh na lyžiach je krásny šport, ktorý nie je vyhradený len pre dospelých. Je to športová aktivita veľmi vhodná aj pre deti. na bežkách môžu deti spolu s rodičmi zažiť veľa zábavy a pekných výletov v zime.
Vo väčšine českých horských stredísk je možné bežkovať po celú zimu. Ak máte šťastie na väčšiu snehovú nádielku, bežkári sa objavia aj v nížinách.

Skibi pripravil seriál o tom, ako začať s bežeckým lyžovaním pre deti. V prvej časti sa budeme venovať tomu, ako vybrať vhodné bežecké lyže pre deti a kedy a ako začať s bežeckým lyžovaním.

V ďalších dieloch sa budeme venovať výberu bežeckého viazania, topánok a lyžiarskych palíc a jednu časť seriálu venujeme detskému oblečeniu na bežecké lyžovanie.

Kedy a ako začať s bežeckým lyžovaním?

Väčšina rodičov začína so zjazdovým lyžovaním s deťmi okolo 3. roku života. S bežeckým lyžovaním je lepšie začať o niečo neskôr.

Od štyroch rokov môžu deti behať na lyžiach na rovinatom teréne. Väčšinou sa ešte nevedia kĺzať. Na bežeckých lyžiach skôr chodia. Sú to prvé pokusy s bežeckými lyžami na nohách. Niekedy sa tento úvod do bežeckého lyžovania uskutočňuje bez bežkárskych palíc. Všetko musí byť čo najzábavnejšie a celá aktivita s dieťaťom trvá len dovtedy, kým sa dieťaťu páči.

Piaty rok dieťaťa je zvyčajne najčastejším bodom, kedy môžu deti skutočne začať s bežeckým lyžovaním. V tomto veku má dieťa aktívnejších rodičov zvyčajne už vzťah k zjazdovému lyžovaniu a je schopné ďalej rozvíjať svoje pohybové schopnosti v bežeckom lyžovaní. Koordinácia pohybov je už na o niečo vyššej úrovni. Dieťa postupne dokáže koordinovane zapájať nohy a ruky do pohybu na lyžiach. Výcvik už prebieha s bežeckými lyžiarskymi palicami.

V každom prípade úplné začiatky u takýchto malých detí nie sú zamerané na výkon. Ide skôr o to, aby si dieťa zvyklo na existenciu lyží a skúsilo sa na nich pohybovať po chate na rovnom teréne. Nejde o bežecké lyžovanie v pravom slova zmysle, ale o hru s lyžami na nohách. Dieťa sa učí chodiť na bežkách, prvú šmykľavku a zapájať ruky s bežeckými palicami do pohybu.

Čo sa týka začiatkov, rozhodne nie je pravda, ako sa niektorí rodičia domnievajú, že je dobré začať až vo veku tínedžerov. Mladšie deti vo veku 5 až 10 rokov dokážu dokonale napodobniť svojich dospelých rovesníkov.

Zábavnou hrou a kratšími výletmi si aj takto malé deti môžu rýchlo osvojiť motorické zručnosti potrebné na bežecké lyžovanie. U malých detí sa rýchlo rozvíja flexibilita a obratnosť a nie nadarmo sa deti vo veku od sedem do desať rokov označujú ako"zlatý vek motoriky". Zručnosti, ktoré si dieťa osvojí v tomto období, mu zostanú do konca života. Dieťa ich môže ďalej rozvíjať aj v neskoršom veku. Vo veku tínedžerov už môže byť dieťa bežcom, ktorý bude zdatne sekundovať svojim rodičom na trati.

Aké vybavenie?

Detské bežecké lyže

Ponuka detských bežeckých lyží sa zvyčajne začína na dĺžke okolo 100 cm. Najkratšia verzia bežeckých lyží vyhovuje potrebám najmenších detí. Bežecké lyže sú širšie, aby deťom poskytli potrebnú oporu. Sú mäkké pre lepší odraz a ovládateľnosť. Sú vhodné pre lyžiarov s menšou telesnou hmotnosťou. Pokiaľ ide o vzhľad, najmenšie bežecké lyže buď kopírujú svoje dospelé náprotivky, alebo sú k dispozícii v detských dizajnoch, napríklad s rozprávkovými motívmi. Hmotnosť bežeckých lyží je v tejto kategórii minimálna vzhľadom na ich dĺžku a konštrukciu.

Prevažná väčšina bežeckých lyží predávaných v tejto najkratšej kategórii sú lyže s tzv. šupinami. Ide o úpravu, pri ktorej je stredná časť skĺznice v zóne odrazu továrensky upravená tak, že obsahuje tvarované alebo vyrezávané výstupky, ktoré pomáhajú bežkám pri odraze. Stúpanie a pohyb po rovine je na lyžiach s protišmykom možný bez použitia stúpacieho vosku, resp. stúpací vosk sa nepoužíva. Protišmyková plocha funguje pomerne dobre vo väčšine bežných situácií.

Podobne aj moderné kožené bežecké lyže majú namiesto "šupín" mohérový pás alebo pásy vložené do stredu skĺznice. Tieto typy lyží ušetria deťom a rodičom veľa problémov, ktoré by inak mali so správnou kombináciou vosku na odraz. Možno ich preto vrelo odporučiť. Samozrejme, existujú aj bežecké lyže v klasickom prevedení bez protišmyku.

Ponuka bežeckých lyží sa rozširuje aj z hľadiska kategórií. Zatiaľ čo v najkratších dĺžkach je možné vyberať len medzi univerzálnymi rekreačnými detskými bežeckými lyžami, v dĺžkach od 130 do 140 cm je výber oveľa širší. Vybrať si môžete bežecké lyže na klasickú techniku, korčuľovanie a kombinovanú techniku. Výber je možné prispôsobiť aj výkonnosti detí a juniorov. V ponuke sú bežecké lyže od rekreačných cez športové až po juniorské pretekárske modely. Smerom k vyššej výkonnosti sú detské bežecké lyže užšie a strihom a konštrukciou sa podobajú bežeckým lyžiam pre dospelých.

 

Ako vybrať dĺžku detských bežeckých lyží

Dĺžka bežeckých lyží by mala byť prispôsobená výške/hmotnosti dieťaťa a zvolenému modelu bežeckých lyží.

Pre úplné začiatočníčky sa odporúčajú bežecké lyže pre najmenšie deti o 5 až 10 cm dlhšie, ako je výška dieťaťa. Pre staršie deti sa odporúčajú bežecké lyže o 15 až 25 cm dlhšie, ako je výška dieťaťa, keď dieťa napreduje.

U juniorov sa vhodná dĺžka rozlišuje aj podľa techniky behu. Dlhšie bežecké lyže sa volia na klasiku, kratšie na korčuľovanie . Odporúčania na vhodnú dĺžku týchto špecializovaných juniorských modelov bežeckých lyží sa môžu u jednotlivých výrobcov líšiť. Napríklad Fischer odporúča dĺžku o 5 až 15 cm dlhšiu, ako je výška dieťaťa, pre juniorské korčuliarske lyže a o 10 až 20 cm dlhšiu pre klasické korčuľovanie.


Ako vybrať detské viazanie na bežecké lyžovanie

Kedysi to bolo s viazaním na bežecké lyžovanie oveľa zložitejšie. Existovalo niekoľko rôznych systémov viazania (50", 75", Salomon SNS, Rottfella NNN...). Každý systém viazania mal iný systém upevnenia topánky a tieto systémy boli navzájom nekompatibilné. Na rozdiel od zjazdového lyžovania nebolo možné kombinovať všetky bežecké topánky so všetkými bežeckými viazaniami.

Dnes sa situácia do značnej miery obrátila a našťastie existuje úplne prevládajúci systém viazania a topánky, a to Rottefella NNN. Používajú ho najväčšie značky ako Fischer, Rossignol, Madshus, ale v súčasnosti aj Salomon. Aj napriek tomu sa pri kúpe uistite, že máte správne viazanie, ktoré sa hodí k vašim topánkam.

Viazanie je k dispozícii s automatickým (click-in, step-in) alebo mechanickým zámkom. Automatický systém "click-in" funguje tak, že do viazania jednoducho vstúpite tak, že bota stúpi na zámok viazania. Viazanie sa zacvakne a topánka je vo viazaní zaistená. Uvoľnenie sa vykoná zatlačením špičky palice do uvoľňovacieho tlačidla na špičke.
Mechanický zámok funguje tak, že vložíte topánku do viazania a zaistíte ju rukou prepnutím páčky zámku viazania. Uvoľnenie topánky z viazania je podobné, stačí ručne uvoľniť páčku zámku viazania.

Konštrukcia ovládaná nohou je užívateľsky prívetivejšia, ale nie je ideálna pre malé deti. Nie každé dieťa sa dokáže samo zacvaknúť do viazania. Často je potrebná asistencia rodiča. Preto výrobcovia používajú na viazaniach pre najmenšie deti zámok s mechanickým uzáverom, ktorý je pre rodiča ľahšie ovládateľný.

Pre staršie deti a juniorov je možné použiť viazania s automatickým uzáverom na nohe.

Pri juniorských pretekárskych viazaniach je opäť štandardom mechanický zámok. Dôvodom je, že počas pretekov by mohlo dôjsť k uvoľneniu topánky z viazania, ak by niekto iný v balíku omylom pichol palicou do tlačidla na uvoľnenie topánky.

Okrem systémov NNN (SNS) môžete v obchodoch s použitým tovarom ešte občas nájsť staršie viazania "75" (alebo "50"). Tieto viazania pre deti príliš neodporúčame, aj keď sú najlacnejšie. Uchytenie topánky na bežecké lyžovanie v týchto viazaniach nie je ideálne. Špička topánky má pre tento systém tri otvory, ktoré zapadajú do kolíkov na viazaní. Topánka je vo viazaní ďalej zaistená zaisťovacím mechanizmom. Hlavným problémom tohto systému je, že umožňuje pomerne veľkú bočnú vôľu v päte topánky. Viazanie ani podrážka topánky nie sú vybavené montážnymi vodidlami. Často sa stáva, že pri pohybe päta topánky nedošliapne na lyžu, ale vedľa nej. Aj ohýbanie nohy v oblasti špičky pri každom zdvihnutí päty je vzhľadom na konštrukciu týchto topánok a viazania v porovnaní so systémami NNN a SNS výrazne menej pohodlné.

 

Inštalácia bežeckých väzieb

Montáž bežeckých viazaní sa zvykne zveriť výlučne odbornému servisu. Dnes to už našťastie nie je potrebné. Väčšina bežeckých lyžiarskych viazaní sa do obchodov dostáva z výroby s integrovanou "koľajničkovou" doskou, na ktorú možno viazanie jednoducho nasadiť a upevniť. Často je tiež možné následne zmeniť polohu viazania na doske, čo je užitočné, keď je potrebné zmeniť ťažisko lyží, pretože dieťa rastie alebo sa mení jeho telesná hmotnosť.

Všetky lyže Skibi Kids dostanete vždy s namontovaným viazaním, aby sme vám všetko čo najviac uľahčili.

Ak sa náhodou stretnete s lyžami bez možnosti takejto jednoduchej montáže systémového viazania, potom ste ešte nenavštívili servis lyží. Montáž prebieha tak, že sa zistí ťažisko lyží, navŕtajú sa lyže, nasadí sa viazanie a pätky, pričom sa zohľadní veľkosť bežeckých topánok. V Skibi Kids v Radotíne môžete využiť servis lyží v našej materskej predajni Ski a Bike Centrum Radotín.

Články

06.01.2025

Na bežkách s deťmi III.diel (vyberáme topánky a palice)

V tomto článku sa dozviete, na čo si dať pozor pri výbere a aké detské topánky a palice na bežecké lyžovanie sú v súčasnosti…

06.01.2025

Na bežkách s deťmi IV.diel (detské oblečenie na bežky)

Prejdeme si rôzne možnosti oblečenia v závislosti od veku dieťaťa a ako ho správne obliecť, aby mu nebola zima a bolo pekne v…

12.01.2025

Ako vybrať detské zimné rukavice

Rukavice sú nevyhnutnou súčasťou oblečenia do hôr aj do mesta. Aký typ rukavíc si vybrať zo širokej ponuky?

14.01.2025

Ako vybrať detské lyžiarske okuliare

Účelom lyžiarskych okuliarov je nielen zlepšiť videnie, ale aj chrániť oči pred škodlivým UV žiarením a mechanickým…