Deti, čítajte - Desatoro

Čítanie má na človeka blahodarný vplyv - rozvíja slovnú zásobu, vyjadrovacie schopnosti, predstavivosť a dlhodobú pamäť. Okrem toho je čítanie skvelým spôsobom relaxácie. Nájdime spoločne prirodzený spôsob, ako naučiť deti milovať knihy. Nechajte sa inšpirovať septembrovým Skibiho desatorom a citátom Jiřího Žáčka:

"Chceš zmúdrieť? Môj svet - otvor knihu a čítaj!"

1. Kedy začať

Na čítanie nie je nikdy príliš skoro. Dieťaťu môžete čítať, ukazovať mu obrázky alebo sa spolu dotýkať látkových kníh, stimulovať jeho hmat a rozvíjať jeho zmysly. Zároveň však nikdy nie je neskoro začať čítať. Ak máte doma dieťa, ktoré sa už naučilo čítať v škole, ale doma samo knihu neotvorí, pokračujte v čítaní nášho desatora a zistite, ako na to!

2. Čítanie hrou

Jednou z úžasných a dobre fungujúcich techník, ktoré podporujú rozvoj čitateľských zručností, je hra pre dvoch alebo viacerých hráčov. Jedna osoba listuje ilustrovanou knihou a vyberá si kresbu, o ktorej si myslí, že by mohla druhého zaujať. Vysvetlí, prečo si ju vybral, a potom sa opýta, či má pravdu. Táto aktivita spontánne vedie vás aj vaše dieťa k práci s knihou - nemusíte z nej hneď čítať, stačí si ju pozrieť, premýšľať o nej, zdôvodniť ju. Nezabudnite si pravidelne vymieňať úlohy, sľubujeme vám, že vás pobaví aj zaujme, čo pre vás vaše deti vyberú.

3. Hlasné čítanie deťom

Mnohí rodičia by chceli presne vedieť, v akom veku je vhodné čítať deťom nahlas. Najnovšie poznatky z neurovedy však ukazujú, že mnohé deti a dospievajúci sú schopní vlastnej skúsenosti s čítaním až okolo trinásteho alebo štrnásteho roku života. Buďme teda trpezliví a venujme našim deťom čas a starostlivosť hlasnému čítaniu, aj keď to už vedia.

4. Čo ďalej?

S predškolákmi a škôlkarmi, ktorí spolu čítajú nahlas, sa potom môžeme zahrať ďalšiu hru. Po prečítaní odseku, strany, kapitoly sa dieťaťa spýtajte:Čo si myslí? Čo očakáva? Čo tuší? Nevie ešte odpoveď? Nič sa nedeje, skúste spoločne vymyslieť príbeh alebo dajte na výber z viacerých možností pokračovania. Abstraktné myslenie sa u každého dieťaťa rozvíja inak a vyžaduje si čas.

5. Pravidelné čítanie pred spaním

Pravidelné čítanie má pre deti mnoho výhod. Jedným z najdôležitejších je podpora rozvoja jazyka a rozširovanie slovnej zásoby. Ležať s dieťaťom každý večer v posteli a otvoriť jeho obľúbenú knihu má svoje čaro. Okrem toho má čítanie pred spaním upokojujúci účinok - pomáha deťom uvoľniť sa a pripraviť sa na pokojný spánok, čo zlepšuje ich spánkový režim. Okrem toho tento čas strávený s rodičmi posilňuje vzťah a prináša pocit bezpečia a pohody.

6. Vidím ťa, mami a tati

Ďalším spôsobom, ako priviesť naše deti k čítaniu, je ísť im príkladom a čítať im sami. Aby naše deti videli, že naozaj radi čítame knihy - že čítanie obohacuje náš svet a rovnako môže obohatiť aj ich.

7. Prečítajte si, čo chcete

Častou otázkou, ktorú rodičia kladú učiteľom, detským psychológom alebo logopédom, je, čo by mali deti čítať, aby sa naučili čítať. Odpoveď na túto otázku je najširšia možná - deti, čítajte to, čo chcete. Nechajte svoje dieťa čítať obľúbenú knihu opakovane. Druhý, tretí, desiaty diel obľúbenej série. Nechajte ich čítať komiks o Simpsonovcoch. Naozaj, dlhoročné skúsenosti ukazujú, že každý čitateľ v určitom momente zatúži po lepšej literatúre. Neposmievajme sa teda výberu detí, keď sa zabávajú.

8. Na mesiac a späť

Čo by ste povedali na to, keby sme vám odporučili časopis, ktorý by ste si mohli spoločne prečítať. Má podtitul Pre deti inteligentných rodičov, volá sa Rocket a každé číslo je venované nejakej téme, napríklad cestovaniu, divadlu, jedlu alebo vesmíru. A vždy vnútri nájdete rozhovory, výzvy, príbehy, zábavné vzdelávacie príspevky, stolnú hru alebo vystrihovačku a tiež recept. V Rakete je o zábavu každého postarané!

9. Ťažké témy

Súčasťou vývoja dieťaťa sú aj ťažšie témy, ako sú emócie, smrť a vojna. Niektoré z týchto tém si deti kladú samy, iné by sme my rodičia chceli, aby naše deti dobre zvládli. Páči sa vám a vašim deťom film V hlave 1 alebo 2? Potom určite siahnite po láskavej obrázkovej knihe Čo robia pocity? Autorka Tina Oziewicz v nej z pocitov vytvorila zvláštne bytosti; radosť skáče na trampolíne, trpezlivosť pestuje ruže a smútok sa chúli do deky, aby ich deťom priblížila nezvyčajným spôsobom. Emócie v knihe nie sú nijako hodnotené ani klasifikované, jednoducho sú a pôsobia. Tak ako v každom z nás!

10. Zažite knihu

Toto sú čitateľské dielne, ktoré organizujeme vo Vindyho továrni v Radotíne a na ktoré vás srdečne pozývame. Autori kníh sa pravidelne stretávajú s deťmi, aby im predstavili svoju tvorbu. Spisovatelia a ilustrátori nielen čítajú z kníh, ale vedú aj výtvarné dielne pre deti. Spoločne počúvame príbehy a tvoríme - s Terezou Říčanovou, Davidom Böhmom či Anetou Františkou Holasovou. Spojme čítanie s krásnym osobným zážitkom pre deti. Ukážme im, že za každou knihou je skutočný autor. Nahliadnite s nami do sveta detskej literatúry.

Co se děje ve Skibi

Skibi rozprávky – do uší aj do duší

Skibi rozprávky – do uší aj do duší

Medveď Skibi a jeho priatelia sú dobrodružná partia. Majú toľko príbehov, ktoré môžu rozprávať. A pretože príbehy sa majú…

Môj sused Maison Ghibli

Môj sused Maison Ghibli

"A má obrovskú papuľu," opisuje Mei svojmu otcovi svojho nového tajného priateľa - obrovského chlpatého totora.

Na bežkách s deťmi I.diel (vyberáme bežky)

Na bežkách s deťmi I.diel (vyberáme bežky)

Beh na lyžiach je krásny šport. Skibi pripravilo seriál o tom, ako začať s bežeckým lyžovaním pre deti.